Kobiety, które zastanawiają się nad tym, czy sprawdzą się jako opiekunki osób starszych zatrudnione w Niemczech muszą konfrontować się z szeregiem mitów i stereotypów. Wiele z nich powtarza się im twierdząc, że są to informacje w pełni wiarygodne, jak jednak łatwo się domyślić, już pobieżna analiza tego typu danych może uświadomić nam, że jesteśmy w błędzie.

Chyba najpoważniejszy mit, z jakim mają do czynienia potencjalne opiekunki zainteresowane legalną pracą w Niemczech, mówi o tym, że zatrudnienia w takim charakterze nie powinny szukać osoby młode. Rzeczywiście, typowa opiekunka jest kobietą w średnim wieku o wykształceniu pielęgniarskim, nie oznacza to jednak, że niemieccy emeryci uważają, że jest to jedyna kandydatura możliwa do zaakceptowania. Przeciwnie, wielu z nich cieszy się z pomocy i towarzystwa młodej kobiety, która jest w stanie zarazić ich swoim optymizmem i energią. Umiejętności niezbędne podczas wykonywania obowiązków opiekunki można nabyć w czasie trwania specjalnego kursu, o samym zatrudnieniu decyduje zaś nie wiek kandydatki, ale charakterystyczne dla niej predyspozycje.

Inny mit mówi o tym, że praca dla opiekunek w Niemczech stoi otworem jedynie przed osobami, które biegle posługują się językiem niemieckim. Rzeczywiście, znajomość języka podopiecznego odgrywa duża rolę w tym zawodzie, okazuje się jednak, że tak zwany poziom komunikacyjny w zupełności wystarcza satysfakcjonując tak jedną, jak i drugą stronę. Języka można uczyć się już na miejscu, a sam podopieczny nie raz okazuje się lepszym i bardziej cierpliwym nauczycielem, niż osoba wykładająca w lokalnej szkole językowej.

Wszystkie mity związane z pracą w Niemczech w charakterze opiekunki warto sprawdzać u źródła. Możemy wówczas przekonać się o tym, że wiele z nich nie ma praktycznie żadnego praktycznego potwierdzenia.

Reklamy