Po kilkuletnim okresie przejściowym, Niemcy nareszcie otwierają w pełni swój rynek pracy. Od teraz niepotrzebne będą zezwolenia na zatrudnienie i tym podobne dokumenty. Od maja 2011 roku będzie można po prostu wyjechać za naszą zachodnią granicę i podjąć tam legalną pracę.

 

Oczywiście istnieją zawody, które są tam mniej lub bardziej poszukiwane. Na pewno na zatrudnienie mogą liczyć osoby z tytułem inżyniera. Planowany jest też program dofinansowania pracy polskich absolwentów szkół średnich. Oprócz tego dużą popularnością cieszy się praca dla opiekunek w Niemczech. Tamtejsze społeczeństwo, podobnie jak i polskie, jest społeczeństwem starzejącym się, gdzie przyrost naturalny jest znikomy. Nic więc dziwnego, że zawsze znajdzie się praca dla opiekunek w Niemczech.

 

Jakimi kwalifikacjami trzeba się wykazać, aby móc pracować w tej branży? No cóż, wiele zależy od docelowego miejsca zatrudnienia, ponieważ nieco inne wymagania obowiązują w placówkach publicznych, a inne w prywatnych. Tak czy inaczej dużym wzięciem cieszą się dyplomowane pielęgniarki z udokumentowanym stażem zawodowym. Oprócz tego istotna jest znajomość języka niemieckiego (przynajmniej w takim stopniu, aby umożliwiała swobodną komunikację z podopiecznymi). Zarówno opiekunka osób starszych w Niemczech, jak i osoba pracująca jako baby – sitter musi się wykazać ogromną cierpliwością i dużą wrażliwością na problemy innych osób. Liczy się także spokój i opanowanie w trudnych sytuacjach. Dodatkowym atutem jest doświadczenie w opiece nad osobą schorowaną lub dzieckiem.

Reklamy